Jak odtáhnout auto do servisu: Tipy pro majitele Mercedes-Benz

  • Domů
  • Jak odtáhnout auto do servisu: Tipy pro majitele Mercedes-Benz
Jak odtáhnout auto do servisu: Tipy pro majitele Mercedes-Benz

Mercedes se sekne a nenastartuje? Nejhorší chvíle bývá na parkovišti nebo uprostřed křižovatky. V tu chvíli fakt nechceš zmatkovat. Zůstaň v klidu a rychle vyhodnoť situaci – půjde ještě auto bezpečně odstavit ke kraji, nebo je totálně tuhé?

Klíčová první věc: zjisti, co je špatně. Elektronika, baterie, motor? U Mercedesu častěji potrápí blokovaná převodovka, speciálně u automatu. Pokud ti při pokusu o start auto dává chybové hlášky, mrkni nejdřív do manuálu – máš ho většinou online v mobilu. Vždycky zkus kontaktovat servis, kde ti často po telefonu poradí, co zkusit před samotným odtahem. Řekni přesně model auta a rok výroby, líp tě navedou.

Co udělat, když Mercedes nejede

Žádné panikaření, prostě se zaměříš na to, aby sis zbytečně neztížil situaci. Pokud Mercedes-Benz nejde vůbec nastartovat, první krok je zkusit vypátrat příčinu. Mrkni, jestli reaguje elektronika – svítí kontrolky, rádio jde zapnout? Baterka u Mercedesu často odchází, hlavně u starších aut nebo když auto delší dobu stálo. Pokud jsou znaky mrtvé baterky, můžeš opravu zvládnout i přes startovací kabely. Nefunguje to ani s kabely? Tady už pomůže spíš servis.

U automatů se někdy stává, že převodovka zůstane zablokovaná a nelze přeřadit do "N" (neutrál). Pak ti často nezbývá než zkusit nouzové odblokování. Návod najdeš většinou v manuálu; někdy pod plastovou záslepkou vedle voliče schované tlačítko na manuální přepnutí. Bez toho odtah auta často nejde vůbec provést bez poškození převodovky.

Když netušíš, kde je chyba nebo máš podezření na elektroniku (např. auto hází hlášky o imobilizéru, chyby motoru, problém s airbagem apod.), nestartuj na sílu. U moderních Mercedesů můžeš rychle zavařit drahé řídící jednotky.

  • Při podezření na mechanickou závadu (třeba v motoru, převodovce) nezkoušej auto "rozjet na laně" – drahá sranda, můžeš toho zničit víc.
  • Kontrolka oleje nebo chladící kapaliny? Radši hned stop, žádné "dám to ještě do servisu po svém".

Když potřebuješ odtahovou službu, připrav si technický průkaz, kontakt na pojišťovnu a zjisti, jestli máš v rámci povinného ručení nebo havarijní pojistky asistenci zdarma. Většina pojišťoven ji dnes standardně nabízí. Rozumné je si tyhle služby uložit do telefonu už předem, ať pak nemusíš hledat číslo někde na netu pod stresem.

SituaceCo udělat
Baterka vybitáZkus startovací kabely, případně výměnu baterie
Převodovka zablokovanáOdblokovat podle manuálu
Chyba elektronikyKontaktuj servis nebo asistenci, neexperimentuj
Vadný motor/olej/kapalinaNestartuj – hrozí velké škody

Shrnuto: u Mercedesu neimprovizuj, raději dvakrát zeptej odborníka a zbytečně neriskuj další drahou opravu.

Vlastní odtah vs. odtahová služba

Stojíš před otázkou – zvládneš odtah auta sám, nebo voláš odtahovou službu? Každá varianta má svoje pro a proti. Pro majitele Mercedes-Benz je dobrý znát limity, protože moderní auta jsou dneska narvaná elektronikou a chytrými systémy.

Kdy si to můžeš zkusit sám? U starších modelů jde často auto připojit na tažné lano a odtáhnout s kámošem. U novějších Mercedesů, hlavně s automatem, je to složitější. Můžeš poškodit převodovku nebo snímače, pokud nevíš přesně jak na to. Mercedes dokonce v manuálu často píše, že s automatem radši neodtahovat vůbec bez odtahové plošiny. U hybridů je to úplně no-go bez speciální techniky.

  • Manuály: Můžeš táhnout, ale max. desítky kilometrů a při nízké rychlosti.
  • Automaty: Většinou platí zákaz tažení – hrozí drahá oprava převodovky.
  • Moderní elektronika: Při špatném postupu můžeš rozbít i bezpečnostní systémy.

Odtahovou službu bys měl volat, pokud:

  • Auto má automatickou převodovku nebo je hybrid.
  • Nejsi si jistý, kde je tažný bod nebo jak deaktivovat parkovací brzdu.
  • Nefunguje řízení nebo brzdy.
  • Jseš v hustém provozu nebo v noci – zkušený řidič odtahovky ti zajistí bezpečí.

Pro zajímavost – v roce 2023 si jen v ČR nechalo zavolat profesionální odtahovou službu přes 220 tisíc lidí, často právě kvůli špatnému odhadu riskovali ještě větší škody. Průměrná cena odtahu po městě se dneska pohybuje okolo 2–3 tisíc korun, mimo Prahu trochu míň. Pojišťovna ti ho často proplatí, pokud máš asistenční službu.

MožnostRizikaDoporučení pro Mercedes-Benz
Vlastní odtahPoškození převodovky, špatná manipulacePouze u starších manuálů, krátká vzdálenost
Odtahová službaVyšší cenaBezpečnější volba vždy u automatů a nových modelů

Ve zkratce: pokud máš novější Mercedes, šetři nervy i peníze a volej odborníky. U staršího auta si klidně troufni, ale vždycky zkontroluj, co dovoluje výrobce.

Na co si dát pozor u Mercedesu

Na co si dát pozor u Mercedesu

Mercedes-Benz není úplně obyčejné auto, a při odtahu auta tady platí pár vlastních pravidel. Pokud máš automat, rozhodně nesmíš jen tak hodit páku do "N" a doufat, že to bude v pohodě. Většina novějších Mercedesů má totiž elektronickou parkovací brzdu a převodovku s pojistkou. Auto se může totálně zablokovat. V manuálu je proto většinou návod na tzv. "odblokování převodovky pro odtah", a často k tomu potřebuješ speciální pojistku nebo kombinaci tlačítek.

  • Ujisti se, že je volant odemčený – některé modely mají elektronický zámek, který bez proudu neodemkneš. Pokud to nejde, zvaž radši profesionální odtahovou službu.
  • Přední náprava u aut s pohonem zadních kol (což je u Mercedesu časté) může při špatném tažení poškodit převodovku. V manuálu se obvykle píše, že se má Mercedes tahat jen na podvozku nebo na plošině, ne "za lanem" jako staré auto.
  • Nezapomeň na elektroniku – některé modely při úplném vybití nenastartují ani po klasickém "napíchnutí kabelů". Proto je lepší auto nabít skrze speciální kontakty pod kapotou (ne přímo na baterii), což hodně lidí ani netuší.
  • Čidla, kamery a radary – spousta Mercedesů má vpředu i vzadu různé asistenční systémy. Pokud navazuješ lano nebo montuješ zdvihací oko, dej pozor, ať je nepoškodíš. Nárazník bývá plný drahé techniky.

Pro jistotu mrkni do tabulky, která ukazuje, jaký Mercedes se dá jak bezpečně táhnout:

ModelJak lze odtahovatNa co si dát pozor
C-Class W205Pouze na plošiněElektronická parkovací brzda, radar vpředu
GLCPouze odtahová služba4MATIC pohon, elektronika v nárazníku
E-Class W213Pouze na podvozku nebo plošinaElektronický zámek volantu, senzory v mřížce

Zapomeň taky na "rychlé odtažení lanem po městě" – Mercedes se tím může slušně zavařit. Pokud nemáš vyloženě starší model bez spousty elektroniky, vždycky aspoň zavolej servis a nech si to potvrdit. Ať zbytečně neriskuješ ještě větší účet za opravu.

Papíry, příprava a praktické tipy

Než se odtah auta do servisu rozjede, musíš mít jasně nachystané doklady. Policie může kdykoli chtít vidět techničák (malý i velký), řidičák a ideálně pojistku. Bez toho by tě mohl čekat zbytečný problém na cestě. Obzvlášť u Mercedes-Benz je dobrý nápad mít u sebe i servisní knihu nebo aspoň její fotku v mobilu, kdyby se řešila záruka nebo předchozí servis.

Před naložením vozu zkontroluj, jestli máš auto skutečně "vypnuté". Pokud má auto elektrickou ruční brzdu (což je u většiny moderních Mercedesů normál), najdi v návodu postup, jak ji odblokovat. Hodně modelů to vyžaduje speciální kombinaci tlačítek nebo skrytý mechanický prvek. Bez toho s tebou nehne ani profi odtahová služba.

Když čekáš na odtahovku, připrav auto:

  • Vyber všechny cennosti a důležité věci z auta.
  • Zamkni všechna okna a střešní okno, pokud jde.
  • Připravte si klíče od auta, včetně rezervního (někdy ho odtahovka potřebuje).
  • V nouzi – klidně na papírek – napiš kontaktní číslo. Polož ho na palubku, někdy tě kontaktuje servis přímo, když nenajde údaje v systému.
  • Mysli na parkovací kartu, dálniční známku nebo čip na čerpací stanice – vezmi si je radši s sebou.

U většiny vozů Mercedes-Benz je na spodní části nárazníku malý kryt, kde najdeš závit pro oko na odtah auta. Oko bývá v kufru u nářadí, ale často na něj řidiči vůbec nepamatují. Bez něj je domácký odtah prakticky nemožný. Na modernějších autech je taky omezená rychlost při tažení, často max 50 km/h. Koukněte do tabulky:

Model MercedesMax. rychlost při odtahuPotřebné vybavení
C-Class (W205)50 km/hOko, šňůra
E-Class (W213)50 km/hOko, šňůra
GLC45 km/hOko, šňůra

Když jsi v servisu, přendej si SIM kartu z auta nebo USB disk, pokud používáš originální infotainment. Je to hloupost, ale stává se, že se na to zapomene a pak ti někdo vezme všechny uložené kontakty nebo fotky z auta.

Na poslední chvíli zkontroluj povinnou výbavu – lékárnička, trojúhelník, vesta. Když je necháš v autě, budeš je možná potřebovat při cestě zpátky. Odtahovou šňůru a oko si vezmi zpět, nechej si je, budou se ještě hodit.

Tomáš Vlček

o autorovi Tomáš Vlček

Pracuji jako odborník na automobily a píšu články o různých tématech týkajících se autoservisu. Baví mě sdílet své znalosti a zkušenosti s komunitou a pomáhat lidem lépe porozumět jejich vozidlům. Ve volném čase často navštěvuji závody a fotím zajímavé okamžiky.

Napsat komentář